People traveled from all over the United States to take part in this year’s Cattle Capital Rodeo in Alliance July 5 and 6. The following are the results from the event:

Bareback

1. Gauge McBride, Kearney 73

2. Spencer Denaeyer, Seneca 69

Steer Wrestling

1. Ty Everson, Helena, Mont. 4.9

2. Jeff Johnston, Thedford 5.0

3-4. Reed Kraeger, Elwood 5.7

3-4. Trevor Haake, Grand Island 5.7

5. Boyd Sawyer, Thedford 5.8

6. Tom Littell, Elm Creek 5.9

Breakaway Roping

1-2. Jill Eppert, Ashby 2.2

1-2. Georgie Lage, Arthur 2.2

3-4. Taylor Holliday, Arthur 2.3

3-4. Sydney Adamson, 2.3

5. Jessica McMaster, Madison, Kan. 2.4

6. Peyton Mentzer, Ensign, Kan. 2.5

7-8. Alyssa Lockhart, Oelrichs, S.D. SD 2.6

7-8. Makenzie Wilson, Arthur 2.6

7-8. Kaitlin Gustave, Ft. Lupton, Colo. 2.6

Saddle Bronc

1. Derek Kenner, Arnold 75

2-3. Will Shaffer, Lewellen 74

2-3. Sage Miller, Springview 74

4. Callan Connelly 73

5. Brady Thurston, Lusk, Wyo. 70

6. Jack Skavdahl, Marsland 69

6. Chet Smith, Phillip, S.D. 69

Tie Down Roping

1. Tanner Stec, Bassett 9.2

2. Logan Murphy, Alzada, Mont. 9.3

3-4. Cameron Jensen, Bingham 9.5

3-4. Cory Larsen, Whitman 9.5

5-6. Kyle Belew, La Junta, Colo. CO 9.6

5-6. Patrick Martin, Broken Bow 9.6

Bull Riding

1-2. Bret McAbee, Ansley 74

1-2. Ben Wood, Greeley, Neb. 74

3. Kane Stokey, Sutherland 73

Barrel Race

1. Sierra Spratt, Phoenix, Ariz. 17.36

2. Ginalee Sinner, Sargent 17.46

3. Cheryl Wallace, Broken Bow 17.66

4. Kristy Steffes, Vale, S.D. 17.72

5. Michaela Lay, Torrington 17.85

6. Tessa Caspers, New Underwood, S.D. 17.93

6. Amanda Lymber, Broken Bow 17.93

Mixed Team Roping

1. Taya McAdow, Keensburg, Colo., Brit Ellerman, Ft. Lupton, Colo. 6.8

2. Sydney Graff, Long Pine, Kelton Good, Cheyenne, Okla. 6.9

3-4. Shae Shaefer, Torrington, Wyo., Kyon Kreutzer, Laveta, Colo. 7.1

3-4. Brook Jamison, Ashby, Monte Jamison, Ashby 7.1

5. Jessie Miller, Ft. Lupton, Colo. Marcus Banister, Ft. Lupton, Colo. 7.2

6. Ginalee Sinner, Sargent, Doug Finney, Anselmo 7.4

Team Roping

1. John Peterson, Belle Fourche, S.D., Trey Smith, Belle Fourche, S.D. 4.7

2. Cody Lane, Torrington, Wyo., Logan Milligan, Torrington, Wyo. 5.7

3. Cade Smith, Post, Texas, Levi Tyan, Wallace 5.8

4. Bryan Dunning, McClave, Colo., Toby Mentzer, Ensign, Kan. 6.2

5. Jeff Johnston, Thedford, Dustin Harris, O’Neill 6.7

6. Spencer Sinner, Sargent, Doug Finney, Anselmo 7.0

Steer Roping

First Go

1. Chris Pearson, Broken Bow 16.4

2. John Bartlett, Gothenburg 17.6

3. Ora Taton, Rapid City, S.D. 18.9

Second Go

1. Wade Pearson, Valentine 14.9

2. JA Wever, North Platte 15.9

3. Jed Gleghorn, Yuma, Colo. 17.6

Third Go

1. Ora Taton, Rapid City, S.D. 12.7

2. Wade Pearson, Valentine 16.5

3. Wade Shoemaker, Greeley, Colo. 16.6

Average

1. Ora Taton, Rapid City, S.D. 50.9

2. Ryan Rochlitz, Minatare 57.7

3. Wade Pearson, Valentine 60.0