1

The Alliance Wrestling team proudly displays their plaques following the Southeast Duals competition in Yoder, Wyo. on Saturday.

The Alliance Bulldog wrestlers competed in the Southeast Duals on Saturday, in Yoder, Wyo., where they finished second as a team. The following are the results, organized by school:

 

Allinace (48) vs. Bridgeport (30)

106: Chase McGrath, of Bridgeport, won against Tyler Cotton, of Alliance (Fall 2:37).

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won against Casey Benavides, of Bridgeport.

120: Chance Cooper, of Bridgeport, won against Ian Erickson, of Alliance (Fall 0:39).

126: Zane Stoike, of Alliance, won against Coy Fleming, of Bridgeport (Fall 3:15).

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Damien Bell, of Bridgeport (Fall 0:50).

138: Asa Johnson, of Alliance, won by forfeit.

145: Trevor Widener, of Bridgeport, won against Keagen Bass, of Alliance (Fall 0:50).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won against Brayden Guffey, of Bridgeport (Fall 0:43).

160: Philip Halstead, of Alliance, won against Curtis Jackson, of Bridgeport (Fall 1:59).

170: Josh Warren, of Bridgeport, won against Keegan Grant, of Alliance (Fall 1:03).

182: Double forfeit.

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won by forfeit.

220: Jace Moss, of Alliance, won by forfeit.

285: Colt Rogers, of Bridgeport, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 0:41).

 

Alliance (66) vs. Minatare (9)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won by forfeit.

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won by forfeit.

120: Ian Erickson, of Alliance, won against Lucas Ellis, of Minatare (Fall 2:18).

126: Zane Stoike, of Alliance, won by forfeit.

138: Asa Johnson, of Alliance, won by forfeit.

145: Keagen Bass, of Alliance, won by forfeit.

152: Jose Martinez Jr., of Minatare, won against Nolan Nagaki, of Alliance.

160: Philip Halstead, of Alliance, won by forfeit.

170: Keegan Grant, of Alliance, won by forfeit.

182: Double forfeit.

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won by forfeit.

220: Jace Moss, of Alliance, won by forfeit.

285: Ceasar Garduno, of Minatare, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 3:27).

 

Sidney (46) vs. Alliance (32)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won by forfeit.

113: Austin Munier, of Sidney, won against Tory Picket Pin, of Alliance (Fall 1:31).

120: Julian Maytorena, of Sidney, won against Ian Erickson, of Alliance (Fall 1:12).

126: Jordan Ruiz, of Sidney, won against Zane Stoike, of Alliance (Fall 1:30).

132: Jacob Peckham, of Sidney, won against Jaxon Minnick, of Alliance.

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Paul Houser, of Sidney (TF 22-6 4:58).

145: Deekun Cerenil, of Sidney, won against Keagen Bass, of Alliance (Fall 5:12).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won against Tristen Whited, of Sidney (Fall 0:24).

160: Philip Halstead, of Alliance, won against Cauyer Glanz, of Sidney.

170: Keegan Grant, of Alliance, won against Dietrich Lecher, of Sidney (Fall 0:58).

182: Brady Robb, of Sidney, won by forfeit.

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won against Hunter Ahrendt, of Sidney (Fall 0:59).

220: Nathan Hofrock, of Sidney, won against Jace Moss, of Alliance (Fall 2:43).

285: Hayden Hofrock, of Sidney, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 0:56).

 

Alliance (54) vs. Southeast (21)

106: Grant Logsdon, of Southeast, won against Tyler Cotton, of Alliance (Fall 0:27).

113: Brock Blevins, of Southeast, won against Tory Picket Pin, of Alliance (Fall 5:24).

120: Ian Erickson, of Alliance, won against Kaden Brothwell, of Southeast (Fall 2:00).

126: Zane Stoike, of Alliance, won against Emmett Mackey, of Southeast (Fall 0:28).

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Silas Boyd, of Southeast (Fall 0:41).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Wyatt Mackey, of Southeast (Fall 1:06).

145: Keagen Bass, of Alliance, won against Ryan Clapper, of Southeast (Fall 3:04).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won by forfeit.

160: Philip Halstead, of Alliance, won by forfeit.

170: Keegan Grant, of Alliance, won by forfeit.

182: Double forfeit.

195: Tate Carson, of Southeast, won against Matthew Escamilla, of Alliance.

220: Jace Moss, of Alliance, won by forfeit.

285: Will Baker, of Southeast, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 1:07).

 

Alliance (56) vs. Wheatland (18)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won against Caden Davis, of Wheatland (Fall 0:20).

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won by forfeit.

120: Ian Erickson, of Alliance, won against Hayden Hocker, of Wheatland (Fall 0:47).

126: Devin Weber, of Wheatland, won against Zane Stoike, of Alliance (Fall 0:41).

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Dustin Karr, of Wheatland (Fall 0:41).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Jake Hicks, of Wheatland (TF 16-1 3:39).

145: Keedan Meyer, of Wheatland, won against Keagen Bass, of Alliance (Fall 0:56).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won against Rhett Karr, of Wheatland.

160: Seth DeWitt, of Wheatland, won against Philip Halstead, of Alliance (Fall 1:06).

170: Keegan Grant, of Alliance, won against Maxx Meyer, of Wheatland (Fall 0:45).

182: Double forfeit.

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won by forfeit.

220: Jace Moss, of Alliance, won by forfeit.

285: Hunter Klinkerman, of Alliance, won by forfeit.

Recommended for you