AMS Tracksters Compete in Chadron

AMS Tracksters Compete in Chadron

By SHAUN FRIEDRICHSEN

News Director

The Alliance Middle School track athletes traveled to Chadron on Saturday, to put their skills to the test against athletes from several other teams.

The following are results from Alliance’s athletes who made it into the top 10 in their events:

Seventh Grade Boys:

200 Meters:

Alexander Montgomery claimed eighth place with a time of 31.89.

800 Meters:

Aiden Hancock claimed sixth place with a time of 2:50.46.

1600 Meters:

Benjamin Cassatt-Reina claimed third place with a time of 5:40.96.

Tristen Timbers took fifth place with a time of 5:51.14.

Landen Crowe placed 10th with a time of 6:24.59.

100m Hurdles:

Bret Trevino claimed second place with a time of 20.17.

Jaden Rodriguez took ninth place with a time of 22.69.

200m Hurdles:

Bret Trevino claimed fourth place with a time of 35.25.

4X400 Relay:

The Alliance team, made up of Aiden Hancock, Landen Crowe, Tristen Timbers and Benjamin Cassatt-Reina, claimed fifth place with a time of 4:55.88.

Triple Jump:

Aiden Hancock claimed second place with a jump of 26’10.25”.

Talan Postell took sixth place with a jump of 18’02”.

Eighth Grade Boys:

100 Meters:

Whiley Hardy tied for sixth place with Malachi Swallow, of Chadron, with a time of 13.00.

200 Meters:

Josh Chavez claimed eighth place with a time of 28.60.

Whiley Hardy took ninth place with a time of 29.08.

400 Meters:

Carson Bair claimed first place with a time of 55.64.

Tyzen Brown took 10th place with a time of 1:05.20.

1600 Meters:

Josh Chavez claimed fourth place with a time of 5:36.77.

100m Hurdles:

Eli Blanco claimed ninth place with a time of 18.73.

Owen Grant took 10th place with a time of 18.94.

4X100 Relay:

The Alliance team, made up of Tyzen Brown, Eli Blanco, Taytom Timbers and Carson Bair, claimed fifth place with a time of 53.39.

High Jump:

Carson Bair claimed second place with a jump of 5’04”.

Long Jump:

Eli Blanco tied for ninth place with Aydon McDonald, of Hay Springs, with a jump of 14’10”.

Triple Jump:

Tyzen Brown claimed fourth place with a jump of 31’10.75”.

Carver Hauptman took 10th place with a jump of 27’11.50”.

Seventh Grade Girls:

100 Meters:

Ava Weingart claimed eighth place with a time of 15.27.

100m Hurdles:

Jaelynne Clarke claimed sixth place with a time of 20.50.

Ava Weingart took ninth place with a time of 21.03.

4X100 Relay:

The Alliance team, made up of Ciara Hudson, Haylie Winter, Addisyn Muhr and Jaelynne Clarke, claimed fifth place with a time of 1:02.39.

Shotput:

Rose Valdez claimed seventh place with a throw of 22’02”.

Discus:

Rose Valdez claimed ninth place with a throw of 55’04”.

High Jump:

Charlotte Schmidt claimed sixth place with a jump of 4’00”.

Triple Jump:

Addisyn Muhr claimed second place with a jump of 26’10”.

Eighth Grade Girls:

100 Meters:

Victoria Washington claimed fifth place with a time of 14.56.

200 Meters:

Bailey Stark claimed sixth place with a time of 31.93.

100m Hurdles:

Dana Reza claimed 10th place with a time of 22.31.

4X400 Relay:

The Alliance team, made up of Maribel Carrillo, Dana Reza, Brianna Huston and Peyton Kindred, claimed seventh place with a time of 5:25.04.

Shotput:

Kaigan McBride claimed fifth place with a throw of 25’08”.

Long Jump:

Bailey Stark claimed ninth place with a jump of 11’09”.

Triple Jump:

Brianna Huston claimed eighth place with a jump of 26’02.50”.