The Alliance wrestlers found success in McCook, finishing the invite in third place after a series of duals with five other schools. The following are the results organized by school:

 

Amherst (42) vs. Alliance (39)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won against Taleah Thomas, of Amherst (Fall 5:14).

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won against Ian Hughes, of Amherst (Fall 5:09).

120: Creyton Cumpston, of Amherst, won against Ian Erickson, of Alliance (Fall 2:43).

126: Isaiah Shields, of Amherst, won against Zane Stoike, of Alliance (Fall 1:04).

132: Quentyn Frank, of Amherst, won against Jaxon Minnick, of Alliance (Fall 2:45).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Josh Klingelhoefer, of Amherst (Fall 2:18).

145: Christian Wick, of Amherst, won against Wade Sanders, of Alliance (Fall 0:35).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won against Jakob Graham, of Amherst (Fall 1:46).

160: Philip Halstead, of Alliance, won by forfeit.

170: Keegan Grant, of Alliance, won against Riley Gallaway, of Amherst (Fall 0:59).

182: Cole Stokebrand, of Amherst, won against Waylon Cash, of Alliance (Fall 0:42).

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won against Drew Bogard, of Amherst.

220: Jarin Potts, of Amherst, won by forfeit.

285: Jaxon Taubenheim, of Amherst, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 1:30).

 

Alliance (42) vs. McCook (36)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won by forfeit.

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won against Julian Stiver, of McCook (Fall 2:58).

120: Ian Erickson, of Alliance, won against Matt Herron, of McCook (Fall 3:20).

126: Talyn Campbell, of McCook, won against Zane Stoike, of Alliance (Fall 0:19).

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Teagan Jones, of McCook (Fall 0:28).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Nathan Renner, of McCook (Fall 3:20).

145: Tate Felber, of McCook, won against Wade Sanders, of Alliance (Fall 1:44).

152: Landon Towne, of McCook, won against Nolan Nagaki, of Alliance (Fall 3:40).

160: Alex Anthony, of McCook, won against Philip Halstead, of Alliance.

170: Keegan Grant, of Alliance, won by forfeit.

182: Waylon Cash, of Alliance, won against Gunther Spry, of McCook (Fall 1:00).

195: Alec Langan, of McCook, won against Matthew Escamilla, of Alliance.

220: Austin Kreutzer, of McCook, won by forfeit.

285: Reid Steinbeck, of McCook, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 0:09).

 

North Platte (42) vs. Alliance (36)

106: Kole Weigel, of North Platte, won against Tyler Cotton, of Alliance (Fall 0:47).

113: Tory Picket Pin, of Alliance, won against Drue Huntsman, of North Platte (Fall 3:38).

120: Ian Erickson, of Alliance, won by forfeit.

126: Jaylan Ruffin, of North Platte, won against Zane Stoike, of Alliance (Fall 0:37).

132: Darian Diaz, of North Platte, won against Jaxon Minnick, of Alliance (Fall 3:31).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Santana Morin, of North Platte (Fall 5:08).

145: Raymen Riley, of North Platte, won against Wade Sanders, of Alliance (Fall 1:13).

152: Luke Rathjen, of North Platte, won against Nolan Nagaki, of Alliance (Fall 3:19).

160: Philip Halstead, of Alliance, won against Blake Vaughn, of North Platte (Fall 1:57).

170: Keegan Grant, of Alliance, won against Jaden Dike, of North Platte (Fall 1:38).

182: Gavyn Bauer, of North Platte, won against Waylon Cash, of Alliance (Fall 0:53).

195: Double forfeit.

220: Matthew Escamilla, of Alliance, won by forfeit.

285: Peyton Dimmitt, of North Platte, won against Hunter Klinkerman, of Alliance (Fall 2:39).

 

Alliance (48) vs. Ogallala (36)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won by forfeit.

113: Cole Stokey, of Ogallala, won against Tory Picket Pin, of Alliance (Fall 1:44).

120: Ian Erickson, of Alliance, won by forfeit.

126: Zane Stoike, of Alliance, won by forfeit.

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Merrit Skinner, of Ogallala (Fall 1:43).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Domingo Carrizales, of Ogallala (Fall 1:48).

145: Blake Wyatt, of Ogallala, won against Wade Sanders, of Alliance (Fall 1:58).

152: Cameron Zink, of Ogallala, won against Nolan Nagaki, of Alliance (Fall 3:02).

160: Philip Halstead, of Alliance, won against Hunter Skalsky, of Ogallala (Fall 1:17).

170: Brock Skinner, of Ogallala, won against Keegan Grant, of Alliance (Fall 1:10).

182: Hunter DeVoe, of Ogallala, won against Waylon Cash, of Alliance (Fall 4:13).

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won against Bo Edmond, of Ogallala (Fall 3:13).

220: Colton Donason, of Ogallala, won by forfeit.

285: Hunter Klinkerman, of Alliance, won against Blake Messervy, of Ogallala (Fall 1:33).

 

Alliance (48) vs. Wray, Colo. (27)

106: Tyler Cotton, of Alliance, won by forfeit.

113: Brady Collins, of Wray, won against Tory Picket Pin (Fall 1:52).

120: Chase Buoy, of Wray, won against Ian Erickson, of Alliance (Fall 0:33).

126: Dax Collins, of Wray, won against Zane Stoike, of Alliance.

132: Jaxon Minnick, of Alliance, won against Koy Smith, of Wray (Fall 0:28).

138: Asa Johnson, of Alliance, won against Caeden Bauer, of Wray (Fall 0:28).

145: Wade Sanders, of Alliance, won against Gale Tracy, of Wray (Fall 0:30).

152: Nolan Nagaki, of Alliance, won against Chad Tracy, of Wray (Fall 2:54).

160: Tyler Collins, of Wray, won against Philip Halstead, of Alliance (Fall 3:23).

170: Keegan Grant, of Alliance, won against Payton Wade, of Wray (Fall 0:39).

182: Jake Johnson, of Wray, won against Waylon Cash, of Alliance (Fall 4:38).

195: Matthew Escamilla, of Alliance, won by forfeit.

220: Double forfeit.

285: Hunter Klinkerman, of Alliance, won against Ali Hedri, of Wray (Fall 3:03).

 

Recommended for you